Skutečnost, že šperky nemusejí být nutně jen z cenných kovů a drahých kamenů, dokazuje po celém světě řada šperkařů a designérů. Papír jako nejvhodnější materiál k výrobě klenotů používá také designérka Lucie Houdková. Co ji k použití netradičního šperkařského materiálu přivedlo?

Skutečnost, že šperky nemusejí být nutně jen z cenných kovů a drahých kamenů, dokazuje po celém světě řada šperkařů a designérů. Papír jako nejvhodnější materiál k výrobě klenotů používá také designérka Lucie Houdková. Co ji k použití netradičního šperkařského materiálu přivedlo?

Rozhovor s Lucií Houdkovou

 

Co vás inspirovalo k vytváření šperků z papíru?

Má inspirace v posledních letech vychází především z přírodních organických forem a papír mi pomáhá je realizovat. Je to úžasný materiál, který mi nabízí různé druhy zpracování. Poprvé jsem ho použila, když jsem hledala vhodný materiál pro svoji diplomovou práci na VŠUP, jež je inspirovaná mořskými korály, a papír se ukázal jako ten nejvhodnější. Od té doby jsem ho použila vícekrát. Ráda s ním provádím různé experimenty a hledám nové způsoby jeho využití, takže ve výsledku mě dost inspiruje on sám.

 

Při výrobě šperků používáte nejrůznější druhy papírů. Máte nějaký oblíbený papír i z naší nabídky?

Z nabídky Antalisu mám velice ráda papíry z řady Skin Curious Collection, konkrétně barvu Purple. Papíry jsem si oblíbila především kvůli hladké povrchové úpravě, která je velmi příjemná na dotek, a výběru pestrých barev.

 

Papírový prsten Deep

 

 

 

 

Papírový prsten Deep zaujal porotu soutěže Šperk roku 2017. Lucie Houdková získala 1. místo v kategorii Art.

 

 

 

 

 

 

Je šperk pouze doplňkem, nebo je svébytným objektem?

Šperky navrhuji a vyrábím tak, aby byly nositelné (některé více, některé méně), ale nevnímám je jen jako doplněk, hezkou věc ke zkrášlení. Šperk považuji za objekt, který dotváří osobnost svého majitele, ale zároveň funguje i sám o sobě. Může vyjadřovat nějaké sdělení a překračovat hranici užitého předmětu k výtvarnému dílu.  

 

Kde mohou čtenáři časopisu PaperMan vaše šperky vidět, nebo si je dokonce koupit?

Šperky mám především v galeriích / designových obchodech v Praze i v pár galeriích mimo hlavní město a v zahraničí. Seznam je k dispozici na webových stránkách www.luciehoudkova.com

 

84333662_2529691260602531_6952327484033466368_o2.JPG

šperk

Lucie Houdková.JPG

Lucie Houdková

Narodila se v roce 1984 v Brně. Studovala v prestižním ateliéru K.O.V. na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Žije v Praze. Její šperky jsou v galeriích v USA, Rakousku, Lucembursku, na Slovensku nebo také ve Francii. Loni v soutěži Šperk roku získala 1. místo v kategorii Art. Uspěla s papírovým prstenem Deep.

 

 

Curious Alchemy 03 HR-resize500x750-rotate.JPGCurious Collection

Jedinečné a odvážné papíry. Ikonická řada výrobce Arjowiggins Creative Papers nabízí nejrůznější povrchy a barvy.