Tips, Akce a novinky, packaging

5 tipů, jak správně realizovat expedici zboží

12 Zář 2023 — E-commerce, packaging
Tisk
5 tips

E-commerce klade vysoké nároky na balení, přepravu a doručování, tedy funkce, které stojí za vyřizováním online objednávek zákazníků

E-commerce klade vysoké nároky na balení, přepravu a doručování, tedy funkce, které stojí za vyřizováním online objednávek zákazníků

Období nejvyšší poptávky, jako je Black Friday nebo období svátků, umí prověřit i ty nejefektivnější postupy.

V sázce je hodně. E-commerce platformy sice představují obrovskou příležitost k získání nových trhů a zákazníků, ale pokud s Vaším prodejním týmem nebudou držet krok postupy balení a realizace, můžete zákazníky ztratit stejně rychle, jako je získáte.

Společnosti, které chtějí trvale zvyšovat své online prodeje, musí umět přesně předvídat období nejvyšší poptávky a zajistit, aby jejich procesy balení byly v takových obdobích optimální z hlediska rychlosti, bezpečnosti a efektivity. To znamená vyhodnotit obalové materiály, balicí stanice, personální potřeby a skladovací procesy.

Níže uvádíme 5 klíčových témat, která je ve Vašich postupech balení nutné řešit:

1. Spravujte své zásoby

Řízení zásob je klíčové pro všechny výrobce. Pokud máte na skladě příliš mnoho výrobků, zbytečně plýtváte nákladnými skladovacími prostory. Příliš málo, a možná nebudete schopni uspokojit poptávku zákazníků. Totéž platí pro Vaše obalové materiály. Firmy často k balení výrobků různých tvarů a velikostí potřebují rozmanité balicí materiály. Některé vyžadují více ochranného materiálu a výplně, než jiné.

 

5-tips-1.jpg

 

Klíčem k efektivním postupům je to, abyste měli po ruce a k dispozici dostatek potřebných obalových materiálů jako např. krabic, lepenky, papíru, a výplňového materiálu. Zvažte racionalizaci Vašich materiálů a postupů, abyste zjednodušili a omezili množství různých balicích procesů, které realizujete. Rovněž nepřetržitě monitorujte zásoby obalových materiálů, abyste se ujistili, že je máte v dostatečném množství, tak abyste pokryli období nejvyšší poptávky, ale že samy nezabírají příliš mnoho skladovacího prostoru samotného.

2. Dejte do pořádku balicí stanice

Dobře organizované balicí pracoviště zajistí plnění objednávek bez nákladných zpoždění, která mohou vést k pozdním dodávkám a nespokojeným zákazníkům. V období hlavní sezóny je o to větší výzvou bezpečnost a efektivita balicích stanic. Strojní a poloautomatické procesy mohou výrazně zrychlit a zlepšit kvalitu balení a zároveň snížit potřebu personálu. Díky nim jsou také Vaši zaměstnanci produktivnější a obecně jsou v bezpečnějším prostředí.

 

5-tips-2.jpg

 

Mezi možnosti automatizace patří:

5-tips-3.jpg

  • Automatický systém pro skládání krabic vyrábí kartóny různých velikostí pro nejrůznější výrobky, přičemž lepenku automaticky ohýbá a skládá, a tak minimalizuje prázdný prostor, tedy potřebu výplňového materiálu.

5-tips-4.jpg

  • Automatické systémy vzduchových a papírových výplní vyrábí ochranný výplňový materiál dle potřeby přímo v místě balení, který zabírá daleko méně prostoru než pytle s polyesterovými chipsy nebo role bublinkové fólie a podobnými výrobky.

5-tips-5.jpg

  • Automatické a poloautomatické ovinovací stroje na palety ovinují rychleji a bezpečněji, než v případě ručního balení. Tím se redukují škody při přepravě výrobků, dlouhodobě snižují náklady a vytvářejí bezpečnější podmínky pro zaměstnance.

3. Myslete v malém

Těžké zásilky jsou nákladné na přepravu a balení může k tomuto problému přispět. I když obal výrobku musí splňovat svou ochrannou funkci, často existují možnosti jak zmenšit velikost a hmotnost obalů a snížit tak finanční a ekologické náklady. Lehčí materiál přímo snižuje náklady na poštovné a přepravu na jedno balení. Obaly správné velikosti, které přesněji odpovídají velikosti výrobku, sníží jak požadovaný objem balení, tak i potřebu výplňového materiálu nutného k zabezpečení obsahu.

Menší, lehčí obal bude levnější na přepravu a přátelštější k životnímu prostředí, ale s náklady je třeba počítat. Firmy musí analyzovat své pracovní postupy, aby zjistily potenciální možnosti zlepšení. Může to vyžadovat přepracování stávajícího balení a změny procesů v balicích a skladovacích operacích. Z dlouhodobého hlediska však mohou úspory více než vynahradit počáteční náklady na změnu postupů.

4. Balení dobře označte

Přesné, jasné a trvanlivé štítky jsou rozhodující pro to, aby se zabalené zásilky dostaly do místa určení efektivně a byly jednodušeji dohledatelné. Pokud vyrábíte malá množství obalů, můžete štítky zakoupit na poštách či u jiných dodavatelů. Pravděpodobněji však spotřebujete množství dost velká na to, aby se Vám vyplatilo tisknout své vlastní etikety. Tiskárny etiket jsou rychlé, účinné a cenově dostupné a lze je začlenit do logistických softwarových systémů tak, aby produkovaly standardizované informace potřebné pro obaly a také čárové kódy a/nebo QR kódy.

 

5-tips-6.jpg

 

Samolepicí etikety snižují potřebu pásek na jejich nalepení. Vyplatí se používat kvalitní etikety odolné proti vlhkosti, které se z obalů neodlepují.  Ujistěte se rovněž, že formát Vašich etiket odpovídá formátu, který používá Váš dopravce.

5. Myslete na zákaznickou zkušenost

Obal je prvním kontaktem, který zákazník naváže s Vaším výrobkem, je tedy velmi důležitý dojem, který vzbudí. Při rozhodování o typu balení jsou sice klíčovými faktory nízké náklady a efektivnost procesu, ale součástí rovnice by měla být rovněž estetika a zkušenost zákazníka. 

 

5-tips-7.jpg

 

Pro některé položky má největší smysl použít minimalistické a jednoduché balení. Pokud je materiál šetrný k životnímu prostředí, dejte to zákazníkovi jasně najevo. Nicméně kreativní a přitažlivá grafika nebo obsah mohou podpořit image Vaší značky a posílit loajalitu zákazníků. Dobrý dojem může udělat také určitá forma personalizace. Může to být osobní vzkaz, který demonstruje znalost a zájem o zákazníka, nebo to mohou být poukazy či věci zdarma, které k zakázce přiložíte. Potěšit zákazníky je to, o co v podnikání, ať už online nebo offline, jde především. Obal může pomoci tohoto cíle dosáhnout.

 

E-commerce je budoucností businessu

E-ccommerce je budoucnost a každý podnik musí mít strategii, jak jak tento prodejní kanál ovládnout. Zákazníci jsou stále náročnější při vyřizování svých online objednávek, co se týče rychlosti (velmi rychle) a nákladů (nulové), které při plnění svých online zakázek očekávají. Je obtížné docenit význam obalů pro splnění těchto očekávání a efektivní logistiku e-commerce. Správné materiály v kombinaci s efektivními procesy mohou podnikům pomoci kontrolovat náklady v nejrušnějších obdobích roku. Mohou se také ukázat jako klíčové pro vytvoření skupiny spokojených stálých zákazníků, kteří pomohou Vašemu e-commerce dále růst.