o nás

d2b_Landa-Nanographic_259x194.jpg

Nanografie  Landa

Nezpochybnitelnou hvězdou veletrhu Drupa 2012 byla digitální tiskárna Landa, která je založena na principu nanografie. Benny Landa byl zakladatelem systému Indigo, který je nyní ve vlastnictví společnosti HP. Korporace Landa byla založena v roce 2002. Tato korporace se zaměřuje na nanotechnologické projekty v různých oblastech. Takto vznikl také projekt digitálního tisku Landa Digital Printing.

Nanografie pracuje s pigmenty v řádu nano velikostí. Tyto pigmenty používají toner na vodní bázi. Tiskařská barva má formu koncentrátu a je ředěna vodou, která prochází filtračním a deionizujícím procesem v tiskárenském stroji.

V tiskovém procesu je tiskařská barva nanášena přes inkjet systém drop on demant Kyocera na vyhřívaný gumový pás. Po vysušení je tiskařská barva přenesena na papír nebo syntetický podklad.
 

Na veletrhu Drupa bylo předvedeno 6 verzí tiskárenských strojů, 3 kotoučové stroje a 3 stroje archové:

1. Landa W5 - simplexní (jednostranný) tiskový stroj s rychlostí 200 m/min určený pro tisk etiket, smršťovací obaly, papírové a plastové kotouče s šířkou až 560 mm
2. Landa W10 - simplexní tiskový stroj s rychlostí 200 m/min určený pro plastové a fóliové kotouče s šířkou až 1020 mm
3. Landa W50 - duplexní (oboustranný) tiskový stroj s rychlostí 200 m/min určený pro standardní papíry s šířkou až 560 mm
4. Landa S5 - archový duplexní tiskový stroj B3, 366 stran za minutu5. Landa S7 - archový duplexní tiskový stroj B2, 800 stran za minutu6. Landa S10 - archový duplexní tiskový stroj B1, 1733 stran za minutu - dvě verze: jedna pro papír a jedna pro karton

Všechny tyto modely jsou postaveny ve spolupráci se společností Komori. Jsou založeny na jejím systému dopravy papíru a mohou být používány se 4 až 8 barvami (CMYK a speciální barvy). Všechny tiskové stroje jsou vybaveny ovládacím systémem s dotykovou obrazovkou na obřím předním panelu, který umožňuje snadnou ovladatelnost.

Společnost Landa o této technologii prohlašuje:

Nejrychlejší digitální tisk - tisk archů B1 v rychlosti až 1700 stran za minutu.

Nejvyšší kvalita - společnost Landa prohlašuje, že tisk dosáhne ofsetové kvality při uvedení na trh na konci roku 2013. Jednou z vlastností Nanoinkoustu  je to, že má pozoruhodnou absorpci světla, což znamená, že tiskařské barvy budou mít velmi široký gamut. Tiskové body budou velmi ostré, protože částice v inkoustech jsou velmi malé.

Nejnižší náklady na stránku u digitálního tisku - dosud nebyly zveřejněny žádné náklady na stránku. Můžeme však hovořit o nejnižších nákladech proto, že vrstva tiskařské barvy potřebná pro dosažení vysoké density barvy má tloušťku pouze 500 nm. To znamená, že ve srovnání s jinými druhy digitálního nebo ofsetového tisku je zde zapotřebí daleko méně tiskařské barvy.

100% šetrnost k životnímu prostředí - společnost Landa zakládá toto tvrzení na několika vlastnostech systému; tiskařská barva je koncentrát, je přepravováno jen velmi malé množství vody; vrstva tiskařské barvy je velmi tenká, takže se jí spotřebovává jen velmi malé množství; přestože je pás zahříván, energie potřebná k tomuto úkonu je mnohem nižší než energie potřebná pro zahřátí fixačního systému u tiskáren se suchým tonerem.

Možnost aplikace na jakémkoli podkladu - to je základní rys systému Nanoink. Tiskařská barva je popisována jako tuhá polymerní vrstva srovnatelná s horkým tavným lepidlem.

Vrstva barvy je velmi pevná a odolná proti poškrábání a oděru. Tato funkce je v systému Nanoink klíčovým prvkem.

Autor Richard Saunders (Intertek)
Mimosmluvní obrázek