o nás

d2b_Drupa_258x194.jpg

Drupa  2012

Čtvrtý ročník veletrhu Drupa byl největší přehlídkou v oblasti produkčního tisku na světě. Veletrh Drupa pokrývá celou škálu příslušných zařízení, spotřebního materiálu a služeb v oblasti produkčního tisku; tato část se zaměřuje na digitální tiskařské systémy a na související problematiku týkající se používaného papíru.

Veletrh Drupa 2012 je rovněž nazýván jako „B2 Drupa“. To proto, že zde mnoho výrobců digitálních tiskových zařízení předvedlo své archové tiskárny formátu B2. Digitální systémy vykročily jednoznačně do hlavního proudu tiskárenských produktů, a to s větší velikostí archů, se stále vyšší rychlostí a s lepší kvalitou.

Zde je seznam hlavních systémů digitálního tisku s následným popisem některých z hlavních vylepšení, jež byly prezentovány na veletrhu Drupa.


 

Archové digitální tiskárny se suchým tenerem


Ricoh C751 – systém přenosu A/C

ricoh751
Společnost Ricoh představila nový systém přenosu toneru, který používá střídavý proud umožňující provádět kvalitní tisk na silně texturovaných papírech. Výsledky s A/C systémem přenosu jsou vynikající u kreativních papírů Arjowiggins Creative Papers.


Xerox iGen150

xeroxiGen
Mimosmluvní obrázek

Systém iGen je na trhu již dlouhou dobu. Etabloval se ve formě jedné z nejvíce produktivních digitálních tiskáren se suchým tonerem. Nová verze tiskárny má vyšší rychlost a jak už název napovídá, je schopna potisknout až 150 stran A4 za minutu. Produktivita je rovněž zvýšena prostřednictvím zlepšení v automatických kalibračních systémech. Tento nový stroj je schopen zpracovávat delší listy až do rozměru 660 mm.
Kodak NexPress – nové barvy

kodaknexpress
 

Společnost Kodak i nadále využívá 5. jednotku u tiskárny s několika novými možnostmi. Dříve byla 5. jednotka používána pro speciální barvy, bezpečnostní barvy a parciální nebo celoplošné laky (dále vylepšené pomocí off-line jednotky pro vytváření velmi vysokého lesku - velmi populární pro aplikace fotoknih), případně také pro „dimenzionální tisk“.

Zlatý suchý toner, perleťový toner a neonový suchý toner - to jsou novinky pro veletrh Drupa.

 


Konica Minolta bizhub C1100

Rychlejší verze stávajícího produktu 8000. Bude k dispozici v roce 2013.


Archové digitální tiskárny s tekutým tonerem


HP Indigo 5600

indigo5600

Nová digitální tiskárna HP Indigo 5600 je univerzální tiskárnou s kvalitou digitálního ofsetu. Tato tiskárna je určena pro rozšiřující se sféru komerčního podnikání. Produkt je založen na osvědčené platformě tiskáren HP Indigo 5500 a je vybaven řadou nových inovací:

 

Rychlost a produktivita
Schopnost tisknout i více než dva miliony barevných stran nebo pět milionů černobílých stran za
Při použití režimu zvýšené produktivity (EPM) může tiskárna provádět barevný tisk v rychlosti 90 stran za minutu.

Tisk na sysntetické materiály (PVC, PET, Teslin®, a PC)
Jednoprůchodový barevný režim podporuje speciální aplikace s vysokou přidanou hodnotou, které jsou tištěny na syntetické materiály. V tomto procesu jsou všechny barevné separace složeny na přenosovém pásu a přeneseny na materiál v rámci jednoho průchodu.
Potenciálními aplikacemi jsou ID karty, kreditní karty, členské karty, dárkové karty atd.

UV ElectroInk Red
Pomocí nového toneru HP Indigo ElectroInk UV Red, který je k dispozici exkluzivně u produktu Indigo 5600, můžete provádět různé úlohy s texty nebo čárovými kódy, které jsou viditelné pouze pod UV osvětlením.


HP Indigo 7600

indigo7600

Nová digitální tiskárna HP Indigo 7600 má vyšší rychlost a inovativní vlastnosti.

 

Speciální efekty:
Strukturové efekty - na podkladech mohou být vytvořeny textury v reliéfovém stylu, což běžným aplikacím dodává kreativitu a jedinečnost.
Prostorový tisk - efekty prostorového tisku mohou být vytvořeny pomocí vrstev průhledného toneru aplikovaných přímo na podklad.
Digitální vodoznaky - zákazníkům může být nabídnuta nová aplikace pomocí jedné až tří vrstev průhledného inkoustu.

Průlomová rychlost a produktivita :
Tisk je rychlejší a produktivnější, dosahuje kapacity až čtyř milionů barevných stran za měsíc s vysokou profitabilitou. Pomocí režimu zvýšené produktivity se rychlost zvyšuje o 33 % na 160 barevných stran za minutu, což znamená výrazné zvýšení objemu.


HP Indigo 10000

indigo10000

Digitální tiskárna HP Indigo 10000, tiskárna Indigo s formátem B2, která představuje průlomovou produktivitu a rozsah aplikací.

 

Průlomová produktivita a zvýšená profitabilita
3450
barevných listů ve formátu B2 za hodinu; 4600 listů ve formátu B2 v režimu zvýšené produktivity.

Vše s renomovanou kvalitou Indigo a patřičnou felxibiltou
Vytvořena tak, aby poskytovala širokou škálu barev a nejširší rozsah podkladů.


Miyakoshi 30NX 8000

miyakoshi30nx
Mimosmluvní obrázek

Systém Miyakoshi není ještě pro účely komerčního prodeje připraven. Jakmile bude systém dodáván na trh, pak pravděpodobně spíše v Asii než v Evropě. Technologie je systému HP Indigo podobná v tom, že používá velmi jemné částečky toneru v kapalině. Na rozdíl od systému HP Indigo však využívá jednu jednotku pro barevnou separaci, obdobně jako v ofsetovém tisku, horkou fixaci, která je podobná jako u digitálních systémů se suchým tonerem.
Archové digitální inkoustové tiskárny ve formátu B2


Fuji Jet Press 720

fujijetpress
Mimosmluvní obrázek


Tento archový ink jet systém ve formátu B2  využívá natírací jednotky „primer“ a umožňuje tak práci se standardními papíry ve vysoké kvalitě. Tento systém funguje dobře při použití natíraných papírů. Vzorky vytištěné na nenatíraném papíru však nebyly vydány. Omezení této tiskárny spočívá v tom, že je pouze simplexní a k dosažení oboustranného tisku vyžaduje práci a otáčení.

Kromě standardního systému 720 společnost Fuji právě zahájila produkci verze pro obalové aplikace, která využívá UV tonery.Konica Minolta/Komori – KM1

KM1 je výsledkem spolupráce mezi Konica Minolta a Komori. Tato B2 tiskárna, která se vyznačuje vysokou rychlostí a vysokou kvalitou, používá UV tonery. UV tonery fungují velmi dobře na podkladech s nízkou absorpcí, tedy například na standardním natíraném papíru. Tyto inkousty však nefungují tak dobře na nenatíraných papírech, kde existuje riziko, že inkoustové monomery budou prosakovat do listu papíru a nebudou správně polymerovány v UV systému.

V současnosti je tato tiskárna prototypem, tisky z této tiskárny byly vystaveny pouze za sklem tohoto stánku.
 Delphax Elan

delphax
Mimosmluvní obrázek


Systém Elan, založený na inkjet technologii Memjet, je odrazovým můstkem pro systém Delphax, který je známý spíše díky svým tonerovým zařízením s elektronovým paprskem.

Tento archový systém B2 je zaměřen spíše na publikační a transakční tisk než na všeobecný komerční trh. Systém Delphax pracuje u této tiskárny s natíráním papíru „primingem“. Tím je umožněn širší sortiment standardních podkladů pro práci na tomto stroji.

Na veletrhu Drupa se používaly pouze optimalizované papíry pro Inkjet. Kvalita se jevila jako přijatelná pro publikační a transakční tisk.Inkoustové kotoučové digitální tiskárny


HP WebPress

hpwebpress

Nyní byl předveden poslední model tiskárny HP WebPress; T400 je nyní široký 40 palců. Model T400 představuje jednu z nejrychlejších a nejproduktivnějších inkoustových kotoučových tiskáren.  Zaměřuje se na Transpromo, publikování knih a aplikace pro direct mail a tištěných novin.

Tento systém používá ink jet technologii drop on demand. Před samotným tiskem aplikuje na plochu obrázku speciální předběžný nátěr, který pomáhá upevnit inkoustový pigment na povrchu papíru. Toto pojivo umožňuje univerzální použití tisku WebPress na různých podkladových plochách, což přináší dobré výsledky na jakýchkoliv ofsetových papírech. Pro dosažení optimálních výsledků můžete používat také papíry optimalizované pro inkjet.Kodak Prosper 6000

img

Nejnovější inkoustová tiskárna Kodak je rychlejší verzí systému Prosper. Je zde použita technologie průběžného přívodu inkoustu známá pod názvem „Stream“. Na rozdíl od dřívějších produktů s technologií průběžného přívodu inkoustu Versamark, u nichž je užito elektrostatické nabíjení kapek, technologie „Stream“ ovládá proces tvoření kapek pomocí teploty a vzduchu. Termální impulsy rozbíjejí proud inkoustu na malé a velké kapky. Větší kapky přecházejí na papír a drobné kapky mohou být odkloněny a poté použity znovu.
Tento nový stroj je rychlejší než předchozí typ Prosper a je rovněž vybaven funkcí in-line natírání podkladu. Tato funkce umožňuje použití širšího rozsahu standardních papírů.
Xerox CiPress 500


Inkoust používaný v systému CiPress je tuhým inkoustem na bázi pryskyřice. Je podobný inkoustu, který se používal v systému Tektronix (Xerox koupil Tektronix v roce 2000). Nyní se používá u tiskáren typu Xerox Cube.

Inkoust je aplikován na podklad v horkém stavu. Tento inkoust poté na povrchu podkladu rychle ztuhne. Podle společnosti Xerox je výhodou tohoto druhu inkoustu ta skutečnost, že na rozdíl od kapalných inkoustů zde neexistují žádné problémy s penetrací inkoustu.

Systém CiPress pracuje se standardními nenatíranými papíry včetně papírů s nízkou plošnou hmotností. Tento systém nemusí správně fungovat u natíraných papírů, protože hladké povrchy natíraných papírů neumožňují správnou přilnavost inkoustu na tento papír.
 


Ostatní

Impika, francouzský výrobce, který obohatil svůj sortiment o systém iPrint eXtreme. Tato 711 mm široká kotoučová tiskárna může dosahovat rychlosti až 375 m/min. Impika současně zahajuje produkci inkoustu typu „HD“ (vysoká densita), což znamená značné vylepšení density tisku. Nyní může tedy pracovat s ofsetovými systémy a vytvořit tak personalizaci s vysokou rychlostí.

Océ zahájila produkci systému ColorStream 3700. Tyto tiskárny jsou založeny na systému Colorstream 3500, fungují tedy spíše na základě vlastní technologie Océ než na systému Miyakoshi MJP600, na němž byly založeny předchozí modely. Mezi hlavní rysy tohoto systému patří použití až 6 různých barev.

 

Autor Richard Saunders (Intertek)